Coraz częściej na mapach polskich miast, w tym w Krakowie, pojawiają się takie punkty sprzedaży samochodów, jak autoryzowane salony samochodowe. Oznacza to, że są one przedsiębiorstwami jako takimi prywatnymi, ale dzięki koncesji wydanej przez producenta danej marki aut, są niejako przez niego firmowane, a sam sam autoryzowany salon samochodowy występuje w imieniu producenta.

Samochód nowy, czy używany?

Jednym słowem, chociaż nieformalnie, to faktycznie kupimy tam mowy fabrycznie wyprodukowany samochód wprost od właściciela modelu. Do dość spory postęp, który się odbył w ostatnich kilkunastu latach, bo jeszcze niedawno wolało się wybierać pojazdy używane a nie nowe i w tym celu udawało się na giełdy samochodowe, gdzie każdy dobijał takiego targu, jaki chciał, a gdzie się zjeżdżali zarówno chętni do kupowania jak i chętni do sprzedawania aut.

Wtedy autoryzowany salon samochodowy bywał jeszcze rzadkością, bo oferował tylko nowe, nieużywane egzemplarze samochodów. Wysiew takich punktów przez miniony okres roku oznacza nic więcej, jak to, że kondycja ekonomiczna mieszkańców dość wyraźnie poprawiła się, dzięki czemu stać ich na kupno również nowych samochodów, także tych produkowanych przez marki uważane za drogie, ale przez to bardziej prestiżowe.

Dzięki temu autoryzowany salon aut kolejnych ich producentów wyrasta co jakiś czas w kolejnych miejscach miasta, a w dużych ośrodkach można znaleźć już takie miejsca firmowane przez niemal wszystkich większych producentów samochodów. Jeśli jest więc szansa, nie ma co zwlekać i udawać się trzeba na poważne zakupy.