W zależności od tego, jaką pracę się wykonuje, trzeba będzie założyć do niej odpowiednie, spełniające standardy, a jednocześnie wygodne obuwie. Co prawda pracownicy intelektualni, którzy swoje obowiązki wykonują głównie za biurkiem, nie muszą się tym przejmować w jakiś szczególny sposób, ponieważ ich buty robocze nie dotyczą.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mają jakiś zespół norm w pracy dotyczący ubrania, ponieważ kontaktują się często z klientem i muszą mieć strój w jakimś stopniu upodobniony do siebie wzajemnie. Wtedy można mówić o czymś takim, jak obuwie robocze, chociaż nie ma to nic wspólnego z tym, co zakładają robotnicy do fabryk, czy tez rolnicy uprawiający swoją gospodarkę.

Dla nich buty robocze to nie tylko jakiś określony wygląd, ale przede wszystkim takie obuwie, które do wykonywanych obowiązków będzie się nadawało. Pod tym zaś pojęciem może kryć się kilka wytycznych, czy to określonych wewnętrznymi przepisami, czy też częściej zdrowym rozsądkiem. Dla rolnika na przykład buty robocze powinny być nieprzemakalne oraz takie, w których będzie się chodziło wygodnie po miękkiej glebie.

Z kolei dla pracownika w fabryce buty pracownicze to z kolei może być też coś innego, spełniające inne standardy i parametry. To, jakie buty robocze się otrzyma, zależy od pracodawcy, ponieważ to na nim spełnia obowiązek zapewnienia czegoś takiego, jak odzież robocza, w tym buty do pracy. Jeśli o swoich obowiązkach w tym kontekście zapomni, może zostać nawet ukarany grzywną finansową, czego chcemy uniknąć.